Türkiye, Horizon 2020’den neden az pay aldı?

TRT Haber’de yayınlanan Elif Saygılıer ile Ekonomi 7/24 muhabiri Abdulvahap Kartal Türkiye’nin Horizon 2020 fonundan neden az pay aldığını araştırdı.

  • 06 Mart 2017
  • 411 kez görüntülendi.
Türkiye, Horizon 2020’den neden az pay aldı?

Avrupa’da araştırma ve geliştirmeyi teşvik etmek için kurulan dünyanın en büyük sivil araştırma programı Horizon 2020’ye Türkiye 451 milyon euro vererek ortak oldu. Amaç Türkiye’deki girişimcilerin 79 milyar euroluk pastadan pay kapmasını sağlamak. Ancak bu konuda devlet üzerine düşeni yaparken, üniversiteler ile özel sektörün sınıfta kaldığı belirtiliyor.

TRT Haber’de yayınlanan Elif Saygılıer ile Ekonomi 7/24 muhabiri Abdulvahap Kartal da Türkiye’nin Horizon 2020 fonundan neden bu kadar az pay aldığını araştırdı.

Araştırmaya göre; 2020 Avrupa Birliği merkezli bir fon. 2014 yılında kurulan fon, bugüne kadar 9 bin 913 projeyi fonlayarak 17 milyar euro katkı verdi. Türkiye’nin bu güne kadar fonlanan proje adeti ise 219. Fondan en büyük payi 10 milyar euro ile Avrupa ülkeleri aldı.

Türkiye 451 milyon euro ile fona dahil oldu. Ancak sunulan projelerle sadece 70 milyon euro geri alabildi. Peki Türkiye neden bu kadar az pay aldı?

Bu soruyu Horizon 2020 Bilgi Teknolojileri Türkiye Delegesi Doç. Dr. Mustafa Ergen şöyle cevapladı:

“Biz de artık daha çok Avrupa birliğinde bulunursak daha çok iletişime geçersek bu fonları ülkemize getirebiliriz. Ve daha çok doktora öğrencisini ve araştırmacıyı istihdam edebiliriz.”

Toplam 300 üniversitesi olan Türkiye Horizon 2020 fonundan aldığı pay ile 40 üniversitesi olan Yunanistan’ın gerisinde kaldı. Üniversitelerin bu fondan daha fazla pay kapması için yapısal bir değişim yaşaması gerektiğini de belirten Ergen, “Bir araştırmacı ya da bir öğretim üyesi ne kadar fon getirirse bu kadar taltif edilmeli daha çok ilerlemeli hem kariyerinde hem de maddi manevi olarak” dedi.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ