Sağlık ve Nefes IV

  • 31 Ocak 2017
  • 428 kez görüntülendi.
Sağlık ve Nefes IV

Sağlık ve Nefes IV ( Yaşamda Darlığı Yenmek)

Akciğerler de nefes alma kapasitemizi temsil eder. Kişinin nefes darlığı var ise bu hayatına da yansır. Yaşamda darlık, kendini her türlü yeni deneyime kapamak anlamına gelir. “Bu benim başıma gelmesin”, “ artık kavga etmemeliyim”, “ öfkemi ifade etmemeliyim”, “ sevincimi, “mutluluğumu belli etmemeliyim.”,” şimdilik bunu yapmayayım”,şeklindeki kurallar yumağı içinde hayatımızı sürdürürüz. Sağlık ve Nefes serisine akciğer hastalıklarından biri olan KOAH rahatsızlığı ile devam etmek istiyorum.

Sibel Kavunoğlu ile ilgili görsel sonucu

***-KOAH, Kronik Obstrüktif Akçiğer Hastalığı’dır. Halk dilinde “kronik bronşit”, “müzmin bronşit” gibi adlarla bilinen KOAH, akciğerlerdeki hava yollarının daralmasına bağlı olarak soluk alıp verme sırasında hava akımının kısıtlanması ile nitelenen bir hastalıktır. Bu hastalığın en önemli özelliği, akciğerlere giren ve çıkan havayı, soluk darlığına neden olacak kadar kısıtlayabilmesidir. Dünya genelinde ölüm nedenleri arasında altıncı sırada yer alan Kronik Obstrüktif Akciğer Hastalığı’nın artış oranı % 163 gibi yüksek bir sayıdır.-***

İki buçuk günlük Nefesini Yeniden Kazan çalışmasına KOAH rahatsızlığı olan bir bayan katılmıştı. Nefes çalışmalarının akciğerlere iyi geldiğini biliyordum. Fakat o güne kadar canlı bir deneyimim olmamıştı. Sevim Hanım, uzun soluklu nefes programı sonrasında KOAH rahatsızlığının olumsuz etkilerinde azalma olmuştu. Deneyimlerime göre migren rahatsızlığı olanlar çoğunlukla göğüs nefesi alıyorlar. Çoğunlukla boyun ağrılarından şikayet ederler. Nefes verişleri, nefes alışlarına göre daha uzundur. Uzun soluklu nefes çalışmalarına katılan migren rahatsızlıkları olanlar kendilerinden gurur duyarak; “Sibel, biliyor musun son seansa migren ağrısı ile girdim ve kendi kendine migrenim geçti, ilaç almama gerek kalmadı”  derler.Geceleri rahat uyuyamayan Sevim Hanım artık gece uykusundan uyanmadan düz bir yastıkta uyumaya başlamıştı. Ve bu aşamaya sadece 6 nefes seansı sonrasında gelmişti.

Yurt dışında yapılan araştırmalar da nefes çalışmalarının KOAH’in zorlayıcı etkilerini azalttığını göstermektedir. Kısaca diyebilirim ki; Nefes egzersizleri daha fazla oksijenin bedene alınmasını ve güç sarf etmeden rahatça nefes alımını sağlayarak solunum sistemindeki zorlanmayı önlemektedir. Solunum sistemi zorlanmayınca da alınan her nefes daha verimli hale gelmektedir.

Her Daim Sevgi ve Işıkla

Nefestr.com

Sibel KAVUNOĞLU

*** Koah Hastalığı ile ilgil teknik bilgiler http://tr.wikipedia.org kaynak olarak kullanılmıştır. 

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ