Müslümanlar Dini Sohbet

  • 09 Şubat 2017
  • 414 kez görüntülendi.
Müslümanlar Dini Sohbet

Müslümanlar Noeli Neden Kutlamaz?

Aralık ayının 25. günü, Hristiyanlarca kutlanan dini bir bayram olarak bilinir: Noel.

Pırıltılı çam ağaçları, çuvalı hediye dolu Noel baba, ışıl ışıl evler, hediye paketleri… Bunlar hep Noelin sembolleridir. Pek çoğunun nereden, hangi milletin adetinden geldiği kesin olarak bilinmediği bir dizi toplama sembollerle dolu karma bir bayramdır aslında Noel.

islamda noel kutlamak

islamda noel kutlamak

Pek çok Hristiyan tarafından bile kabul görmeyen ve eleştirilen bu bayramın Müslümalarla ve islamla uzaktan yakından bir ilgisi yoktur. Müslümanlar Noeli kutlamazlar.

İslam, bir yaşam tarzıdır, bütün hayatı kapsar ve Müslümanlar için de bu yeterlidir. Bizler toplumdaki rolümüzü unutmamalı, insanlarla iletişimli olmalı ve onlara iyi örnek olmalıyız. Sahip olduğumuz İslami kimliğimizi korumak adına bize ait olmayan kutlamalardan sakınmalıyız.

 

Müslümanlar Hz. Muhammed (s.a.s.)’in sünnetinde yer alan, kutsal günleri kutlarlar. Buna göre Peygamberimizin kendisinin hiç uygulamadığı ve uygulanmasını emretmediği Noel/Christmas kutlamalarını Müslümanların hayat rutinine eklemek, istenmeyen bir yenilik (bidat) olur.

Bizlere, diğer peygamberleri olduğu gibi, Hz. İsa’yı da (a.s.) sevmek ve saymak öğretilmiştir. Müslümanlar arasında, Hz. İsa As.ın doğum yıldönümü, Aşure gecesinde denk gelen, İslami takvimin birinci ayı Muharrem’in 10uncu gecesidir, yani Hristiyanların kutladıkları 25 Aralık değildir. Bu mübarek gece, birçok peygamberin yaşamlarında meydana gelmiş birçok olayın yıldönümü olması vesilesi ile dünya çapında Müslümanlarca idrak edilir. Kur’an’da adı geçen 24 peygamberden sadece İsa (a.s.)’ı seçip onun doğum gününü kutlamak bize terstir.

Hristiyanlar arasında Noel’in tam tarihi konusunda bir hemfikirlilik de yoktur. Katolik kilisesi kutlama tarihini, orijinal olarak, dinini değiştirenleri yatıştırmak için, putperest kış gündönümü festivali ile değiştirmiştir. Ortadoğu’da ve Kuzey Afrika’da Hristiyanlar’ın çoğu, Noel’i diğer takvimlere göre kutlarlar.

Bazıları, Noel’in dini bir bayram değil de ulusal bir kutlama olduğunu idda ederler. Bu kutlamaların aşırı derecede ticarete döküldüğü ve çok popüler olduğu doğrudur ama buna rağmen temelde dinsel bir bayramdır; isminden, sembol ettiği şeylere kadar.

Noel, Amerika’da kutlandığı şekliyle, putperest kaynaklardan türetilen uygulamalarla maneviyatı yok eder: Çam ağaçları, ökseotu ve çelenkler dikkat çekicidir. Bunlar Hristiyanlık öncesi Avrupa’da yaşayan Pagan dini mensublarına özgü sembollerdir. Noel Baba, materyalizm adına çarpıtılan şirin gösterilmeye çalışılan bir folklördür.

Festival şarkıları, tüm bereket ve merhametin kendisinden gelen Allah’ı (c.c.) değil de, Müslümanlar tarafından reddedilen, İsa’nın ilahlığı, Tanrı ile olan ortaklığı ve Tanrı’nın oğlu gibi Hıristiyan inançlarını kutlar. Bir Müslüman olarak, Noel kutlamalarına katılım ile, İslam ve Hristiyanlık arasındaki temel farka olan hassasiyetimizi yavaşça kaybetmemiz mümkündür ki, bu temel fark Tevhid (Allah’tan başka ilah yoktur) kavramıdır.

Yazının bu kısmına kadar Noel’den bahsettik, yani Hristiyanlarca Hz. İsa As ın doğum günü olarak kabul edilen günden. Ama bizim ülkemizde veya diğer Müslüman ülkelerde belki de Noel’i zaten kutlamıyor insanlar. Bizdeki adet, Hristiyanların Noelde yaptıklarını yılbaşı gecesinde yaşamak. İşin ilginç yanı, bilhassa Amerika’da yılbaşı gecesi hiç de abartılı yaşanmaz. Noel için o kadar çok hazırlanmışlar ve yorulmuşlardır ki, belki de gençlerden başkası yılbaşı partilerine gitmezler bile.

Bizde yılbaşı diye kutlanan ise, iyice karma bir bayram gibidir. Şükran gününün hindisi ile Noelin çam ağacı birleşmiş, bizim ilkemize yılbaşı diye gelmiştir. Aslına bakarsanız Amerikalılar Noel geçtikten sonra evlerindeki çam ağaçlarını bile kaldırırlar.

Bunca karmaşanın içinde şunu kabul etmek gerekir ki, küçük çocuklarımız bu bayramın parıltılı kutlamalarından derinden etkilenebilirler. Burada bizim yapmamız gereken, eğer yurtdışında yaşıyorsak çocuklarımıza Müslüman olduğumuzu ve bunun bizim değil Hristiyan arkadaş ve komşularımızın bayramı olduğunu anlatıp, onları kendi bayramlarımıza yönlendirmektir. Vatanda yaşayıp da noeli veya yılbaşını kutlayan eş dostumuzu çocuklara açıklamak çok daha zor olacaktır eminiz. Ama emin olun ki, ebeveynler sağlam durunca çocuklar da islami hayat tarzına sahip çıkacaklardır.

Çocuklarımızın daha özel ve unutulmayacak bayramlar geçirmeleri için de kendi dini bayramlarımıza daha fazla özen göstermeliyiz. Böylece onları, diğerlerine bakmak yerine kendi kutlamalarımıza çekmiş oluruz. Ramazan ve Bayramlarda evlerimizi ve camilerimizi çeşitli süs ve ışıklarla süslemek güzel olur. Hatta bu özel günlerde çocuklarımız, arkadaş ve komşularımızla da hediyeleşebiliriz. Bir hadiste Cennetin, Ramazan ayı esnasında özellikle süslendiği belirtilmiştir.

Sevgi, barış, paylaşma ve aile ruhu, Noel veya yılbaşı kutlamalarının faydalı yanları gibi görülebilir. Aynı faydalar ve çok daha fazlası zaten dünya çapında Müslümanlar tarafından kendi İslami kutsal gün ve gecelerimizde yaşanır. Müslümanlar için, Noel’in veya yılbaşının bize sunacağı hiçbir şey yoktur ve kaçınılması gereklidir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ