Makyaj Ürünlerinde Son Kullanma Tarihleri

  • 15 Ocak 2017
  • 529 kez görüntülendi.
Makyaj Ürünlerinde Son Kullanma Tarihleri

Satın aldığımız onca makyaj malzemesine rağmen ürünlerimizi en sonuna kadar kullanmaya çalışıyor ve bazen de uzun zaman kullanmadığımız ürünleri yeniden kullanmaya çalışıyoruz. Peki, makyaj malzemelerinin bir son kullanma tarihleri yok mu ve onları zamanı gelince çöpe atmamız gerekiyor mu ?

Makyaj malzemeleri tıpkı diğer aldığımız ürünler gibi bir son kullanma tarihine sahip ve bu tarihlere rağmen kullanılması oldukça sıkıntılı durumlara yol açıyor. Peki, hangi makyaj malzemesini ne zaman kullanmayı bırakmalıyız?

Makyaj Ürünlerinde Son Kullanma Tarihleri

Son Kullanma Tarihleri

1. Kremler       genel olarak açıldıktan sonra 6 ay içerisinde bitirilmesi gereken ürünlerdir.  Ancak içinde yoğun olarak yağ esans  bulunduran kremlerin raf ömrü daha da kısalabilir. SPF koruması içeren ürünlerinde zaman içerisinde bu koruyuculukları azalmaktadır.

2. Fondötenler          Kapalı bir fondötenin raf ömrü 2 senedir. Ancak açık olan bir fondöten hele de su bazlı ise bakteriler için açık bir ortam demektedir.Böyle bir durumda fondötenin 3 ile 6 ay arasında bitirilmesi ve bakteri kapabilecekleri ortamlardan uzak tutulması önerilir.

3.Pudralar       Pudra ,diğer makyaj ürünlerine kıyasla raf ömrü en uzun maddelerdendir. Açıldıktan 2 sene sonraya dek uygun ortamlarda saklanırsa kullanılabilir , yine de etkisini bir süreden sonra azalacağı düşünülerek daha kısa sürelerde tüketilmesi önerilir.

4. Maskara      Maskaralar uygulandığı bölge göz  önüne alındığında ,son kullanma tarihinden sonra kullanılması oldukça tehlikeli maddelerdir.Maskaraların açıldıktan sonra 3 ayda bir değiştirilmesi önerilmektedir. Aksi durumda kullanılmasının göz hastalıklarına yol açacağı açıktır.

5.Rujlar       Rujlar yapılarından dolayı dayanaklı maddelerdir.Ancak nemli yapısıyla bakterilere de ortam hazırlar .Her ne kadar açıldıktan sonra 1 sene boyunca kullanılabileceği söylense de dokusunda bir bozulma veya koku algılandığında muhakkak değiştirilmesi olası hastalıkların önüne geçilmelidir.

Makyaj ürünlerinin son tüketim tarihi ayrıca üzerlerinde bulunan  “batch code” ile bulunabilir.  Ürünlerin arkasında bulunan bu kod ve  bu kodu ile raf ömrü hesaplamanıza yardımcı olan http://checkcosmetic.net/ gibi siteler ile aldığınız ürünün gerçek tüketim örünü hesaplayabilir ,aldığınız ürünü ne zamana kadar kullanabileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Makyaj Ürünlerinde Son Kullanma Tarihleri

Makyaj Ürünlerinde Son Kullanma Tarihleri

Unutmamak gerekir ki makyaj ürünleri gibi kimyasal ürünleri sınırsız süre ile kullanmaya çalışmak ,çok ciddi cilt sorunlarına yol açmakta ve geri dönüşü imkansız cilt hasarlarına neden olmaktadır.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ