Diyabet 5 grupta sınıflandırıldı

İsveçli ve Finlandiyalı bilim adamlarının yaptığı araştırma, diyabet hastalarının 5 kategoriye ayrıldığını ortaya koydu.

  • 14 Mart 2018
  • 10 kez görüntülendi.
Diyabet 5 grupta sınıflandırıldı

“The Lancet Diabetes and Endocrinology” dergisinde yayımlanan diyabet hastalığına ilişkin araştırma sonuçlarına göre, 14 bin 775 hastanın kanları ve sağlık verileri ayrıntılı incelendi.

Lund Üniversitesi Diyabet Merkezi ve Finlandiya Moleküler Tıp Enstitüsü’nün yürüttüğü araştırma, geleneksel olarak Tip 1 ve Tip 2 olarak ikiye ayrılan diyabet hastalarının aslında 5 grupta sınıflandığını gösterdi.

Bilim adamları genç ve sağlıklı görünen hastaların yer aldığı birinci kümenin, insülin üretiminin oluşmadığı Tip 1’e benzer ağır otoimmun diyabetleri olduğu belirtildi.

Yine genç ve sağlıklı kiloya sahip olanların bulunduğu ikinci kümedekilerin bağışıklık sisteminin kusurlu olmadığı, ancak bu gruptakilerin insülin üretmekte zorlandığı tespit edildi.

Araştırmada, genellikle kilolu olan üçüncü kümedeki hastalarda insülin üretildiği, ancak vücudun buna artık yanıt vermediği, dördüncü kümedekilerde obeziteye bağlı diyabet görüldüğü, bu kişilerin çok kilolu ve metabolik açıdan üçüncü kümedekilere yakın olduğu kaydedildi. Diğer hastalardan daha yaşlı beşinci kümedekilerde ise hastalığın seyrinin çok daha hafif olduğu kaydedildi.

Uzmanlar, ikinci kümedeki hastaların körlük, üçüncü kümedekilerin böbrek hastalığına yakalanma riskinin daha yüksek olduğuna dikkati çekti.

Araştırmanın bulgularının, diyabet hastalığında kişiye özel tedavi yöntemlerinin geliştirilmesine katkıda bulunması öngörülüyor.

Dünyada her 11 yetişkinden biri, kalp krizi, inme, körlük, böbrek rahatsızlığı ve ampütasyon riskini arttırdığı bilinen diyabet hastası.

Kaynak: AA

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ